This page is also available in: עברית (Hebrew)

תביעה בשם החוק למלחמה בטרור הוגשה היום על ידי ארגון שורת הדין נגד פייסבוק המספקת חשבונות לבכירי חמאס, בעזרתם הם מובילים אלימות רצחנית כנגד אזרחים.

משפחותיהם של חמישה נפגעי טרור ישראלים -אמריקנים שנפצעו, או נרצחו, על ידי מחבלים פלשתינים, הגישו היום תביעה נגד ענקית המדיה החברתית “פייסבוק”, על כך שהינה מספקת, ביודעין, את שירותיה כמדיה חברתית על כל יתרונותיה, לארגון הטרור חמאס, ובכך הינה מפירה את החוק נגד טרור בארה”ב.

הארגון הגיש תביעה נגד פייסבוק בארצות הברית אותו מימן באמצעות פרוייקט למימון המונים.
המשפחות תובעות למעלה ממיליארד דולרים כפיצויים נזיקיים מהחברה, השוכנת בקליפורניה. התביעה הוגשה היום, יום ב’, בהתאם לחוק המלחמה בטרור, ה-ATA(Anti-Terrorism Act), שנחקק בשנת 1992, האוסר על עסקים אמריקניים לסייע בכל אספקה חומרית, כולל שירותים, שייעודם הינו לארגוני טרור ומנהיגיהם.

התביעה, אשר הוגשה בבית המשפט המחוזי הפדרלי של דרום מדינת ניו יורק, דורשת תשלום פיצויים נזיקיים ועונשים לקורבנות האמריקנים של חמישה פיגועים שונים, שאירעו בין יוני 2014 ומרץ 2016. כל ההתקפות הללו בוצעו על ידי החמאס, המוכר במדינות העולם המערבי כארגון טרור, מן המסוכנים ביותר.

המלחמה בהסתה ברשתות החברתיות הגיעה בשבוע שעבר גם לממשלה. השר לבטחון פנים גלעד ארדן הפנה אצבע מאשימה נגד פייסבוק בשבוע שעבר ואמר כי הדם של חלק מהנרצחים בגל הטרור הנוכחי נשפך בשל מדיניות הרשת החברתית שאיננה חוסמת תכנים מסיתים נגד יהודים.
ביום שלישי האחרון החלו השר לבטחון פנים גלעד ארדן ושרת המשפטים איילת שקד לקדם חוק שיאפשר הסרה מהירה של תכנים המעודדים טרור מהרשת. על פי הצעת החוק, ניתן יהיה להשתמש בצו מנהלי של בית משפט שיורה להסיר את התכנים באופן מיידי – במקום לפנות לאתר המפרסם.

במסגרת פעילותם נפגשו השרים שקד וארדן עם נציגים פייסבוק שהגיעו לארץ בשבוע שעבר.
בפגישה נדונו גם פרסומים פוגעניים מסוגים נוספים כגון שיימינג ובריונות רשת, פגיעות כלפי עובדי ציבור שונים כדוגמת שוטרים, שופטים ועובדים סוציאליים, המעסיקים את המשרד לביטחון פנים ומשרד המשפטים, ובגינן הקימה שרת המשפטים את ועדת ארבל לבחינת דרכי ההתמודדות עם תופעות אלו. בנוסף השרים ביקשו מהנהלת פייסבוק לפעול להסרת תכנים מסיתים תוך פרק זמן קצר של עד 24 שעות, כפי שפייסבוק פועלת כיום במדינות האיחוד האירופי. השרים ובכירי פייסבוק דנו בקידום האינטרס המשותף לכל הגורמים לשמירה על שיח בטוח ברשת לצד הצורך בהבטחת שיח חופשי.

שרת המשפטים איילת שקד: “גופי הטרור וארגונים פוגעניים עושים שימוש פסול בזירת האינטרנט. על מנת לבלום את ההתפשטות יש לפעול במהירות וביעילות ולעדכן את החקיקה הקיימת לאתגרים המקוונים החדשים העומדים בפנינו. מדינות מערביות רבות השכילו להבין כי הנושא דורש היערכות וחקיקה ייחודית, ואנו מבקשים ליישר עמן קו. ישראל נמצאת בחזית המאבק העולמי בטרור וככזו היא לא יכולה להישאר מאחור בחקיקה נגד תכנים פוגעניים”.

השר לביטחון פנים גלעד ארדן: “הנחיתי את משטרת ישראל למקד מאמץ באיתור תכנים מסיתים ברשתות החברתיות אשר מעודדים טרור ואלימות. האינטרנט והרשתות החברתיות הפכו לבמה המרכזית להסתה לטרור ומדובר באתגר אדיר שמעסיק מדינות רבות. כפי שחברות האינטרנט יודעות הכל על הגולשים ומרוויחות מיליארדי דולרים ממכירת פרסום שמוכוון אליהם, עליהן לייצר מנגנון יעיל שיאתר ויסיר תכנים מסיתים מהרשת. אנו נעשה הכל לקדם במהירות את החקיקה שתאפשר להוציא צווים להסרת תכנים מסיתים.”
לפני קצת יותר משנה בוצע בגדה המערבית סקר שבדק את דרכי החשיפה של הפלסטינים לחדשות. התוצאה הייתה לא פחות ממדהימה: התברר כי יותר מ־80 אחוז מהפלסטינים צורכים חדשות דרך הפייסבוק והטוויטר.
ארגוני הטרור הפלסטיניים היו בין הראשונים לזהות את המגמה והחלו להטיל את כובד משקלם על המרחב הווירטואלי. את התוצאות אנחנו רואים בין היתר בפיגועים של החודשים האחרונים.