This page is also available in: עברית (Hebrew)

ארגון “שורת הדין” יוצא בקמפיין נגד פייסבוק ואף מתכוון לתבוע את החברה. זאת לנוכח אמירות מסיתות המתפרסמות ברשת החברתית חדשות לבקרים על רקע גל הטרור נגד ישראל.

בפוסט שפרסם הארגון נכתב כי “רצף אירועי הטרור הקשים בשבועות האחרונים מקבלים בית חם ברשת הפייסבוק. לא מדובר כבר רק בסרטונים גזעניים ובקריקטורות אנטישמיות ותומכות טרור, אלא במאות ואלפי דפי פייסבוק של צעירים המשלהבים את חבריהם לצאת למסעות פיגועים, סרטוני הסתה לביצוע פיגועים, הוראות למחבלים כיצד לבצע פיגוע, הצהרות על הרצון להיות ‘שאהיד’ ואין ספור הודעות תמיכה במבצעי הפיגועים”.

“שורת הדין” ציין בפוסט כי “דוגמאות מזעזעות הן המחבל שביצע את פיגוע הדריסה והדקירה ביום שלישי בירושלים ושהודיע על כוונתו לבצע את הפיגוע בפייסבוק שעות ספורות לפני הרצח. כך גם מוהנד חלבי, שהודיע בעמוד הפייסבוק שלו כי האינתיפאדה השלישית החלה ויצא לדקור למוות את אהרון בניטה ואת הרב נחמיה לביא בעיר העתיקה. הדוגמאות רבות וכואבות – והכול נרשם, פורסם ותועד ברשת הפייסבוק, ללא הגבלה.

“לחברת פייסבוק אחריות על חיי אדם, אך היא בוחרת להתעלם מכך”, הוסיפו ב”שורת הדין”. “יש ביכולתה לעקוב, לנטר ולהסיר את הדפים והפרופילים המסיתים, אך היא בוחרת לא לעשות זאת”. בארגון אמרו כי החליטו “לשים סוף לטרור המשתולל ברשת החברתית” וקראו לציבור הרחב להצטרף לתביעה שתוגש נגד פייסבוק בארצות הברית.

“בכוונתנו להוציא צו מניעה נגד פייסבוק לסגירת כל דפי ההסתה, צו המורה להם לנטר את דרכי ההסתה ולחסום אותם וכן להטיל עליהם את האחריות על הטרור המשתולל ברשת. אנו מבקשים מכם, מכל אחד ואחת מכם, להצטרף לכתב התביעה נגד פייסבוק. יש משמעות עצומה לפנייה של אלפים וכל אחד ואחת מכם חשובים”.

עורכת הדין ניצנה דרשן לייטנר, העומדת בראש הארגון, הסבירה בשיחה עם nrg כי ההסתה שמופצת בפייסבוק ניתנת לשליטה על ידי החברה: “לחברה יש כלים לעצור ולנטר אותה. עובדה שהחברה יודעת להתאים לי בצורה אישית פרסומת לפי הגלישה וההעדפות בטעם שלי. לכן, כמו שהיא יודעת לפלח את ההתנהגות של הגולשים, היא יכולה למנוע הסתה”. היא ציינה כי אמנם ישנו עיקרון חופש הביטוי, “אבל במקרה של הסתה אין הגנה כזו ויש גבול לחופש הזה”. דרשן לייטנר הוסיפה: “כמו ששוטרים פועלים נגד מתפרעים, גם החברה צריכה וחייבת לפעול”.

החברה טוענת שהיא פועלת בעקבות תלונות של אנשים.

“זה לא נכון תמיד. רק היום פורסם על דף שקרא לרצוח יהודים, שלא הורד כי נטען שהוא עומד בכללי פייסבוק. מעבר לכך, כמו שבנק שנותן שירותים לארגון טרור לא ‘נקי’, ככה גם חברה שנותנת רשת חברתית לארגוני טרור אינה נקייה. הם לא יכולים לענות כמו שהם ענו למשרד החוץ – שאין להם שליטה על התוכן – כי אפשר לייצר שליטה כזו. זה רק עניין של עוד השקעת כוח אדם וזמן”.

שלא במסגרת תגובה רשמית, גורם בפייסבוק הסביר ל-nrg כי היחס שלה להסתה בכל העולם הוא אחיד וכי לחברה ארבעה מרכזים פעילים: שניים בארצות הברית, אחד באירלנד ואחד בהודו, והם מגיבים כל הזמן לתלונות על סטטוסים, תמונות או דפים בעיתיים. הגורם ציין כי בתלונות מטפלים אנשים דוברי השפה, בעלי רקע מתאים, וכי החברה מסירה דפים מסיתים כל העת. לדבריו, דרך זו טובה יותר מכל כלי אחר כיוון שכך לא נפסלים דפים המתנגדים להסתה או לטרור בטעות כיוון שיש בהם גם כן מילים מנחות הקשורות לטרור.

מפייסבוק נמסר כי “אנו רוצים שאנשים ירגישו בטוחים בעת השימוש בפייסבוק. אין מקום אצלנו לתוכן המעודד אלימות, איומים ישירים, טרור או דברי שנאה. כקהילה של כמעט 1.5 מיליארד בני אדם, הגדרנו מערך של כללים אוניברסליים בכדי לעזור לאנשים להבין מה מותר ומה אסור בפייסבוק. אנחנו קוראים לאנשים להשתמש בכלי הדיווח שלנו במידה שהם מוצאים תוכן שהם מאמינים שמפר את הכללים בכדי שנוכל לבדוק ולפעול במהירות”.