This page is also available in: עברית (Hebrew)

ח”כ גטאס אמר לחדשות 2 Online: “כתבתי לראש הממשלה שאני חושב שיש תקווה הפעם שייתנו למשט להיכנס. אין שום סיבה שלא לתת לכמה ספינות שמגיעות עם ציוד רפואי לבתי חולים בעזה להיכנס לרצועה. אחרי כל מה שקרה בצוק איתן, למה מחכים? למלחמה הבאה? מטילים שוב מצור שחונק את הרצועה כמו שהיה לפני כן.

“מחכים לסבב הבא?”. גאטס

“מחכים לסבב הבא?”. גאטס צילום: חדשות 2
“מה נעשה? נחכה לסבב האלימות הבא? אם נתניהו יסתכל על מצבו הבינלאומי היום – זה רק מתבקש שייתן למשט להיכנס. יש לישראל זכות חוקית להטיל מצור על עזה? המצור לא חוקי. הניסיון להגיע לעזה דרך המים הבינלאומיים לא נחשב לתוקפנות נגד מישהו. תוקפן הוא מי שמטיל את המצור”.

ח״כ שרון גל (ישראל ביתנו) אמר בתגובה כי מדובר ב “עוד הוכחה שהרשימה הערבית היא גיס חמישי. ח”כ באסל גטאס הוא קיצוני, שונא ישראל וככזה הוא מתכוון על פי הודעתו, לעלות על משט הטרור הבא, בדומה לחברתו לסיעה חנין זועבי. הגיע הזמן שנלמד שמדיניות ההכלה שישראל סיגלה מתפרשת על ידי אויבי ישראל כחולשה, בין אם הם בעלי תעודת זהות וחיים בארץ ובין אם הם חלק מארגוני הטרור החיים בשטחי הרשות”.

בתוך כך, ארגון זכויות האדם הישראלי “שורת הדין” – Israel Law Center, שלח מכתב אזהרה בדרישה לבנק השוודי SEB ש”יפסיק את תמיכתו באמצעות אספקת שירותים פיננסיים לספינות לעזה, המסייעות להכנת משט שמטרתו פריצת המצור הימי החוקי של ישראל על הרצועה, הנשלטת בידי חמאס”.

הבנק השוודי מחזיק בשעבוד ימי של הספינה “מריאן”, המיועדת להיות הספינה המרכזית במשט המתוכנן לעזה. הבנק הנפיק משכנתא לבעל הסירה, צ’ארלס ברטל אנדרסון, פעיל אנטי-ישראלי שהיה מעורב בעבר בפעילות בלתי חוקית כנגד מדינת ישראל.

במכתב לנשיא SEB ומנכ”ל הקבוצה אניקה פוקנגרן הבהירה יו”ר ארגון שורת הדין ניצנה דרשן-לייטנר כי ספינת המשט עלולה להיהרס או להיות מוחרמת על ידי צה”ל וכי הבנק, הממוקם בשטוקהולם, מצוי בסיכון רציני לאובדן הבטוחה שלו – הספינה.

“עלינו לצאת לדרך כי הפוליטיקאים נכשלים בתפקידם”

גטאס הוא אינו הח”כ הראשון שמשתתף במשט אירופי לעזה. במאי 2010 לקחה חלק חנין זועבי באקט דומה שאורגן על ידי ארגון IHH ושטה על הספינה “מאווי מרמרה”. האירוע הסתיים בעימות בין פעילים פרו-פלסטיניים ללוחמי שייטת 13.

אתמול אישרה סוכנות הידיעות הרוסית RT את הדיווח בחדשות 2 שלפיו פעילים פרו-פלסטינים יצאו למשט חדש לעזה, שעלול לגרום למבוכה ואף לעימות אלים. כתבת הסוכנות נדזדה קרוקובה התלוותה לפעילים במפגש סודי באיטליה רגע לפני ההפלגה – ושמעה מהם על החשש מחיילי צה”ל ועל החשדנות מ”בוגדים” בתוך המשט.

על פי הדיווח, המשט כולל שלוש ספינות לפחות שכבר יצאו לדרכן. רשימת המשתתפים נשארה חשאית, אך על פי הדיווח נשיא טוניסיה לשעבר צפוי להיות על הסיפון וכך גם חברי פרלמנט, דיפלומטים, עיתונאים ואפילו נזירה.

דרור פיילר, אחד המארגנים, הוא מוזיקאי שוודי שנולד בישראל. למרות שאמו עדיין מתגוררת בארץ, עליו נאסר לפגוש אותה בשל הפעילות הפרו-פלסטינית שלו – כך מדווחת הסוכנות. לדבריו, “ייתכן שהמשט לא יגיע לעזה אבל הוא יגיע ללבבות רבים שיפעמו יחד עם עזה”.

“עלינו לצאת לדרך כי הפוליטיקאים נכשלים בתפקידם – הם לא לוחצים מספיק על ישראל שתסיר את המצור”, הוסיף. אנה מיראנדה בת ה-44 היא פוליטיקאית מגליציה ובכירה בפרלמנט האירופי. כעת היא ממארגני המשפט: “הלחימה בעד החירות היא הדרך שלנו. המשט הוא סמל להתנגדות בכל העולם”.