This page is also available in: עברית (Hebrew)

בכיר המוסד לשעבר, עוזי שעיה, נאם היום (שלישי) בכנס ”שורת הדין”, ארגון לזכויות אדם יהודי הפועל משפטית נגד ישויות טרור וגופים המממנים טרור המנהל בימים אלה תביעה בשם 20 אלף ישראלים נגד פייסבוק.

“אחת מזירות הטרור המשמעותיות כיום היא הרשת החברתית באמצעות טוויטר, פייסבוק ורשתות חברתיות נוספות. הבעיה העיקרית היא שלטוויטר ופייסבוק אין שום מוטיבציה להתמודד עם התופעה המטרידה הזה למרות היכולת הטכנולוגית שלהם לעשות זאת”, אמר שעיה.

שעיה, שעמד במרכז פרשת בנק אוף צ’יינה, אמר בכנס כי ההתנהגות של הרשתות החברתיות מזכירה את האופן שבו נהגו הבנקים בעבר כשאפשרו לארגוני הטרור להפעיל חשבונות ללא הפרעה.

“חברות המדיה אומרות שהן לא אחראיות לתוכן המופיע בדפים ועוד תירוצים כאלה ואחרים. זה מזכיר את התגובות של הבנקים כאשר פנינו אליהם לראשונה עם בקשות להפסיק להעביר מימון לארגוני טרור”, סיפר.

שעיה ציין כי למחרת הפיגועים הקשים בפריז בנובמבר האחרון, נסגרו 125 אלף חשבונות טוויטר המזוהים עם דאעש. “אני מניח שמדובר בצירוף מקרים מתוכנן. אם אין צידוק חוקי לסגירת החשבונות האלה לאחר הפיגועים, הם צריכים היו להמשיך להיות פעילים. אם יש צידוק חוקי, צריך היה לסגור אותם קודם לכן”.

בכיר המוסד לשעבר תהה, “אם חמאס ינסה לפתוח חשבון בבנק, אף אחד לא יסכים לעשות זאת עבורו. אם איש חמאס יבקש ויזה לארצות הברית או להיכנס למדינות אחרות הוא יתקל בסירוב מוחלט. אך חשבון טוויטר אפשר, למה?”.

שעיה גם מתח ביקורת חריפה על הרשתות החברתיות וטען “הן פועלות בסטנדרט כפול – סוגרים חשבונות של דאעש אך לא של ארגון החמאס. מנהיגי החמאס מוסא אבו מרזוק, חלאד משעל לכולם חשבונות בפייסבוק ובטוויטר. החשבון של חמאס בטוויטר הוא לא פחות מזירת טרור.

“זה הנשק האפקטיבי ביותר שיש. אפילו אחרי הפיגוע האחרון בשרונה מנהיג החמאס פירסם בטוויטר שיהיו עוד פיגועים לקראת חודש הראמדן ושיהיה גיאהד- ושום דבר לא נעשה”, הוסיף שעיה.

הרשתות החברתיות – מדינות לכל דבר

ח”כ רויטל סויד מהמחנה הציוני סיפרה בכנס “שורת הדין” על ניסיונותיה הכושלים לשכנע את ראשי פייסבוק לסגור דפים בהם מופיעה הסתה נגד יהודים.

לדבריה, כיוון שמדובר בחברות בינלאומיות אין למדינת ישראל כלים חוקיים לפעול נגד דפים המסיתים לשנאת יהודים. “אלה חברות שלא יושבות בישראל, אומנם יש להם משרד בשדרות רוטשילד. אבל אי אפשר ליצור איתם קשר או לאתר אותם והכי חשוב זה שאין את מי לתבוע”, אמרה סויד.

״עם תחילתו של גל טרור היחידים, שהונע בין היתר על ידי הסתה ברשת, פניתי כיו״ר השדולה למאבק בשיח אלים בריוני ומסית ברשת החברתית, למר לסימון מילנר – אחראי מדיניות פייסבוק במזרח התיכון, אירופה ודרום אמריקה בדרישה שינטרו ויסירו פוסטים עם הסתה לטרור. תשובתו היתה מביכה ומתחמקת כשטען כי במידה ויפנו אל פייסבוק עם הודעה על תוכן אלים הם יסירו העמודים”.

ח”כ סויד הסבירה כי פייסבוק, גוגל, יוטיוב וטוויטר מתנהלות כמדינות לכל דבר. ”כשם שמדינה דמוקרטית אינה מאפשרת קיום הסתה לטרור בתחומיה כך גם הרשתות חייבות להיות אחראיות לפרסום תכנים הקוראים לטרור. אין להן את הפריבילגיה להתחמק בתואנה שיסירו רק אם ידווחו”.

סויד הדגישה כי “כשם שפייסבוק כמדיניות איננה מאפשרת קיום פדופיליה ופורנוגרפיה כך ביכולתה לאתר תוכן מסית לטרור. הצעת חוק שהגשתי ״הסרת דבר הסתה לטרור שהתפרסמה ברשת״ מעבירה את האחריות לניטור התוכן המסית לספקי הרשתות החברתיות. הצעת החוק מגדירה מהי הסתה לטרור ומטילה אחריות על ספק רשת חברתית לנטר ולהסיר תוכן זה ואם לא הוא יחוייב בקנס של 300,000 ש״ח לפרסום וביכולתם יהיה להתנגד בבית המשפט.

”ההחלטה לנטר ולהסיר פרסום דבר טרור היא החלטה של מדיניות בלבד. רק אם הרשתות ישאו בקנסות עם עלויות כספיות הן ישתפו פעולה״, הסבירה חברת הכנסת.